Dzień 2

Program drugiej części „Światów równoległych”, która odbędzie się w sobotę, 22 października 2016 na terenie Wydziału Fizyki, przy ul. Pasteura 5, jest następujący:

Na rozgrzewkę zaczniemy od treściwej konfrontacji fizyków z humanistami. Przygotowaliśmy 6 różnych tematów i do każdego z nich zaprosiliśmy parę nietuzinkowych prelegentów: fizyka i nie-fizyka. Każdy z nich będzie mieć dokładnie 6 minut na opowiedzenie o najciekawszych aspektach danego zagadnienia widzianego i rozumianego z własnej perspektywy.

Kolejnym punktem programu jest półtoragodzinna rozmowa Piotra Szymczaka (anglisty) i Piotra Szymczaka (fizyka) z  Jerzym Vetulanim, sławnym polskim neurobiologiem, a także barwnym i niestrudzonym popularyzatorem nauki. Przyjrzymy się kwestiom humanistycznym, społecznym i naukowym z perspektywy działania ludzkiego mózgu oraz zaprosimy publiczność do zadawania własnych pytań.

Trzecim wydarzeniem dnia będzie godzinny wykład z podstaw mechaniki kwantowej w formie dyskusji pomiędzy fizykiem, dr. hab. Andrzejem Draganem, a kompletnie nie-fizykiem, Szymonem Majewskim. Ten pierwszy zrobi wszystko, żeby wyjaśnić najważniejsze zagadnienia niezwykle trudnej, ale fascynującej teorii kwantowej, zaś ten drugi postara się wszystko to doskonale zrozumieć, komentując na bieżąco nie do końca kontrolowany rozwój wydarzeń. Wykład zakończy się pytaniami od publiczności.

Dzień zakończymy poważną debatą na temat Granic Poznania oraz tego, czy nauka odpowie kiedyś na wszystkie pytania? Rozmowa zakończy się serią pytań od publiczności.

Zobacz SZCZEGÓŁOWY PROGRAM oraz LISTĘ GOŚCI